Web i na mobilu

Dnes už více jak polovina návštěvníků vašeho webu prohlíží jeho stránky na mobilu. Web musí být responzivní, tzn. musí mít upravený obsah pro zobrazení na mobilu.

Webové stránky

Moderní webové stránky s administrací pro editaci obsahu.

Eshopy

Tvorba moderních eshopů na míru, které skvěle prodávají.

Aplikace

Mobilní a webové aplikace na míru podle požadavků klienta.

Nezávazná poptávka

Máte zájem s námi spolupracovat? Ozvěte se nám!

Kolik stojí vytvoření webových stránek

Cena webových stránek

Asi první co každého zajímá, je cena, a to nemusí jít jen o tvorbu webových stránek. V dnešní době je to bohužel pochopitelné a je zbytečné platit za kvalitní službu více než musíte. Vždy je ale potřeba se na cenu tvorby webových stránek podívat trochu komplexněji. Není vždy výhodnější, když vytvoření webových stránek stojí velice málo nebo je dokonce zadarmo. V tom případě se určitě zamyslete, proč by vám někdo vytvářel webové stránky a neměl by dostatečně zaplaceno? Může v tom být vícero háčků než se bude na první pohled zdát.

Pozor na dlouhodobé náklady

Jako první se podívejte na kvalitu, kterou vám asi nejvíce nastíní referenční projekty. Jako druhou věc se zaměřte na případné další platby. V dnešní době je celosvětová tendence platit méně. To nemusí být problém, pokud vám to takto vyhovuje. Může se ale stát, že původní cena nebude zahrnovat platby za další dodatečné služby, bez kterých se v dnešní době úspěšná webová stránka neobejde. Jestliže s tím při vašem rozhodování v rámci tvorby webových stránek nepočítáte, mohou být následné měsíční poplatky nepříjemným překvapením.​

Dobře si zjistěte, za co platíte

Jako třetí věc prostudujte nabízené služby. Někdy nejde ani tak o cenu, jako o to, co za svoje peníze dostáváte a v jaké kvalitě. Některá nabídka na tvorbu webových stránek se tak může zdát dražší než u konkurence, ale ve výsledku zjistíte, že obsahuje celou řadu zajímavých funkcí nebo služeb, které si u konkurence musíte zaplatit samostaně nebo takové služby vůbec neposkytuje a tím vaši prezentaci omezuje. 

Lze nacenit web dopředu?

Někdy přicházejí požadavky na cenu tvorby webové prezentace bez toho, že by byla uvedena jasná specifikace nebo alespoň objem webové prezentace. V takovém případě je velice problematické vytvořit cenovou kalkulaci a jediná rozumná možnost je poskytnout nějaký vzorový projekt, který bude jasně říkat, co se za uvedenou cenu bude tvořit a kolik www stránek bude mít výsledný web.

Lze také nacenit dopředu v návaznosti na čas tvorby a hodinovou sazbu. Pak se v rámci nabídky a její kalkulace nějaká cena může objevit, ale je to vždy orientační. V ideálním případě probíhá nabídka několika základními body, které umožní tvůrci si nejen udělat obrázek o požadavcích klienta, ale lze pak navrhnout i další rozšíření, vylepšení nebo automatizaci, o které nemusel mít klient ani ponětí a přitom rád takové řešení použije.

Ideální je osobní schůzka

V rámci zmiňovaných bodů, které by měly předcházet vytvoření nabídky s kalkulací je schůzka s klientem. Taková schůzka nemusí být nutně osobní. Problémy posledních let omezily setkávání, a tak si mnoho z nás zvyklo i na používání videokonferencí. Takové řešení je ale vždy náhražkou a pokud je to jen trochu možné, osobní setkání je nadevše.

Osobní schůzka, ideálně u klienta, je výhodná i proto, že si webový tvůrce může udělat obrázek o klientovi komplexněji a ne jen z toho, co slyší v telefonu, a tím pádem lépe zachytit  Velice rádi používáme první osobní schůzky i pro seznámení s firmou klienta. Takovou zkusenost prostě video nenahradí.

Co ovlivňuje výslednou cenu tvorby webu

Cena tvorby webových stránek se odvíjí od několika částí, a to především od struktury a počtu jednotlivých stránek obsahu webu. Jako základní prvek je redakční systém. V našem případě se jedná o celosvětový systém Joomla, který je Open source, tzn. volně k použití a za ten si tedy v našem případě neúčtujeme nic.

Další částí je vytvoření základní struktury webové prezentace a grafické práce na tvorbě webové grafiky projektu. Zde je většinou cena dána a moc se měnit nemůže, protože odvedená práce je většinou podobná u různých projektů.

Důležitý je rozsah

Co může zásadním způsobem ovlivnit cenu tvorby webové prezentace je tvorba jednotlivých stránek obsahu. Je podstatný rozdíl, jestli má vaše www prezentace 5 základních stránek jako jsou standardně úvodní strana, kontakty, produkty, služby, o nás, nebo 50 stránek, kde kromě 5 základních je dalších 45 popisujících detailně vaše reference, nabízené produkty nebo služby, získané certifikáty, atp..

Další stránky si můžete tvořit i sami

Výhodou některých řešení a patří do nich právě i Web7 system je možnost vytvoření základní struktury webu s obsahem nějakých 5-10 webových stránek a v případě potřeby si další stránky už můžete vytvořit sami. Ano, vytvořit sami, a není to rozhodně tak složité jak se může na první pohled zdát. Pokud máte chytrý redakční systém jako je Web7 system, je tvorba dalších stránek zábavu. Musíte tomu samozřejmě věnovat nějaký čas, ale výsledek vás poteší a navíc jste absolutně nezávislí na práci někoho dalšího. Nemusíte zadávat a složitě vysvětlovat požadavky na úpravu textů, ale prostě si je upravíte sami.

Jak se tedy připravit na tvorbu webu

Pokud máte zájem o webové stránky a chcete si nechat udělat nabídku s kalkulací, je potřeba si ujasnit, co vlastně budete potřebovat. Ideální je si vytvořit tabulku, kde zapíšete všechny stránky a odkazy požadované v základní variantě a pak další stránky. Podle cenové nabídky se pak můžete rozhodnout, jestli si obsah stránek mimo základ uděláte sami nebo se tím nebudete zabývat a necháte si udělat do začátku všechno. Aktualizaci obsahu jednotlivých stránek si pak už budete dělat podle sebe.

Máte zvláštní přání?

Další důležitou částí pro tvorbu nabídky jsou speciální funkčnosti. Často se na ně zapomíná a řeší se až následně do hotového webu, což není vždy jednoduše možné. Pokud tedy počítáte pro webové stránky penzionu s rezervačním systémem, pamatujte na něj už od začátku. U těchto speciálních aplikací je výhodné řešit je postupně, tzn. nechat si navrhnout a udělat nějaké jednodušší řešení a pokud se osvědčí, postupovat dále v jeho zdokonalování.

Rozhodně se vyhněte nasazování velkých systémů, které nemáte odzkoušeny nebo doporučeny někým důvěryhodným. U velkých a složitých systémů totiž nakonec zjistíte, že většinu funkcí nebudete potřebovat nebo že dokonce nepracují jak potřebujete.  

Nespoléhejte na lidský faktor

Pokud řešíte webové stránky s nějakou funkčností jako je třeba rezervace ubytování, půjčování šatů nebo vozidel, obchodování na webu, nikdy se nespoléhejte na lidský faktor. Nezavádějte do zadání projektu tvorby webových stránek to, že budete mít člověka, potomka, brigádníka, který bude něco dělat a přitom to mohl dělat chytrý redakční systém.

Téměř se 100% jistou vám mohu predikovat, že potomka to nebude po 1/2 roce bavit a pokud už seženete šikovného brigádníka, který nebude dělat chyby, bude určitě drahý. Při vymýšlení řešení funkčnosti určitých postupů jde většinou navrhnout i řešení, která bude chytrý redakční systém nebo webová aplikace provádět automaticky a bez chyb. Cena takového řešení se vrátí během několika měsíců a následně už bude pro vás pracovat zdarma.

Jakého tvůrce webu vybrat

V současné době dělá webové stránky kde kdo a právě proto si musíte dát pozor, abyste si vybrali toho správného tvůrce. Webové stránky neděláte na 1/2 roku a potřebujete k nim nějaký kvalitní dlouhodobý servis. Jestliže vám dnes nabídne "študák" z vysoké školy, že vám udělá webové stránky za bezkonkurenční cenu, tak se připravte na to, že při prvním technickém požadavku např. nastavení domény, nastane neřešitelný problém, protože většinou tito tvůrci nemají ani znalosti ani možnosti.

Poskytovatel webových služeb a tvůrce webových stránek, který má dostatečné znalosti a technické možnosti a zkušenosti, vyřeší vše k vaší spokojenosti. Ideálně vše probíhá tak, že o tom ani nevíte. 

Takže pozor na zajímavě nízkou cenu tvorby webové prezentace, z které vás následně může zbytečně bolet hlava.