fbpx

Loading color scheme

Google: Co přináší květnová aktualizace vyhledávacího algoritmu?

TL;DR

  • Google vydal May 2020 Core Update
  • Jde o druhou aktualizaci vyhledávacího algoritmu v tomto roce
  • První aktualizace od vypuknutí koronavirové krize
  • Aktualizace se týká celého světa a většiny jazyků
  • Ustálení změn na všech trzích bude ještě několik týdnů trvat

Čtvrtého května 2020 Google vydal tento rok již druhou aktualizaci jeho vyhledávacího algoritmu s názvem May 2020 Core Update. Proč Google mění svůj algoritmus a co o poslední aktualizaci zatím víme? Dozvíte se dále v tomto článku.

Důvod vydávání aktualizací

Google aktualizuje svůj vyhledávací algoritmus několikrát během roku. Většinou jde o malé změny, které nemají velký vliv na výsledky vyhledávání. Jednou za čas Google ale vydá tzn. Core Update.

Tyto velké aktualizace mnohdy přináší znatelné změny po celém světě a ve všech jazycích. Provozovatelé webových stránek po nich pocítí propad, nebo nárůst návštěv z vyhledávání.

Obecně řečeno, změny v pozicích na stránce výsledků vyhledávání odpovídají hodnocení jednotlivých webů v očích Googlu. Toto hodnocení se skládá z několika desítek faktorů. V případě takovéto aktualizace, Google reviduje toto hodnocení a podle něj stránky posunuje níže, nebo výše.

Stejně tak je nutné ohodnotit nový obsah, který před posledním Core Updatem neexistoval.

Vzhledem k tomu, že se jedná o první aktualizaci algoritmu od vypuknutí koronavirové krize, lze očekávat, že May 2020 Core Update zamává s ranky více, než je obvyklé.

Co dělat, když se nezobrazuji ve vyhledávání?

Poučka od Googlu je stejná, jaká platí u všech aktualizací. Google vždy říká, že není co „opravovat“, pokud jste se propadli níže.

Majitelům webových stránek doporučuje, aby se o svůj obsah průběžně starali a nemuseli se tedy bát, že rank jejich webu bude klesat.

Co o aktualizaci v tuto chvíli víme?

Aktualizace je venku teprve několik dní. Podle zaměstnanců Googlu bude trvat několik týdnů, než se změny ustálí.

Jde o celkem nezvyklou situaci, protože běžně trvá zavedení aktualizace v řádu dnů.

Zatím nemáme přesné statistiky o tom, čeho a jak se aktualizace dotkla. Sepsali jsme alespoň v bodech základní charakteristiku.

  • Vyhledávání lokálních obchodů
  • Weby o zdravotnictví
  • Weby s obsahem bez hodnoty pro uživatele
  • Aktualizace se týká celého světa
  • Probíhá pro většinu jazykových mutací najednou

Proč změny trvají tak dlouho?

Hlavním důvodem prodlouženého času oproti předchozím Core Updatům je ten, že probíhá ve všech zemích najednou.

Při vyhledávání se připojujete do jednoho z datových center, které ještě nemusí mít aktuální data z Core Updatu.

K tomu přidáme, že Google mění několik faktorů najednou a vznikne nám několikatýdenní anabáze, na jejichž výsledky ještě musíme počkat.

Na koho je update mířený?

Je důležité zmínit, že Google se nezaměřuje na specifický obor, který by chtěl poškodit, nebo vyzdvihnout. Tyto velké aktualizace se dějí primárně kvůli tomu, že Google se učí lépe porozumět vyhledávaným dotazům a také lépe analyzovat, o čem je daná webová stránka.

Příklad: Google zjistí, že uživatelé hledající informace o nějaké nemoci mají zájem spíše o vědecké studie. Tím pádem weby s alternativní medicínou odsunou do pozadí.

Závěrem

Je důležité vyčkat, až se aktualizace ustálí a pak teprve řešit změny na webových stránkách z hlediska SEO optimalizace.

Můžeme poradit, abyste sledovali stránky ve svém oboru, které jsou na prvních místech vyhledávání a pokusili se pochopit, co dělají lépe než vy. Při další aktualizaci tak budete mít lepší rank a změny vás ovlivní tím lepším směrem.

analyza webu zdarma

Využíjte naši aktuální nabídku na

Analýzu vašeho webu zdarma

Analyzovat můj web