Loading color scheme

6 webů, kde najdete obrázky k použití na webu zdarma

TL;DR

Jedna z otázek, kterou dostáváme velice často: Kde můžeme najít kvalitní obrázky pro náš web nebo sociální sítě zdarma?

 

Že je obrázek na internetu ještě neznamená, že ho mohu vzít a použít ho na svém webu. Téměř každý obrázek vytvořený v posledních 30 letech je totiž chráněn autorským právem - čili ochranou, která dává každému autorovi výlučné právo používat nebo reprodukovat, své dílo. Za tyto obrázky a ilustrace pak musíme zaplatit.

Můžeme však najít obrázek, který je volným dílem (public domain), použít fotku s licencí Creative Commons, nebo vytvořit svůj vlastní.

V tomto článku jsme pro vás našli 6 webových stránek, kde můžete vyhledávat a stahovat obrázky zdarma pro komerční i nekomerční využití.

Mějte na paměti

I když jsou námi vybrané služby primárně zdarma, může se stát, že od doby psaní toho článku se může něco změnit. Nezapomeňte si tedy vždy přečíst podmínky užívání fotografií na vašich webových stránkách nebo sociálních sítích.

Co je Creative Commons?

Creative Commons je nezisková organizace, která vznikla za účelem rozšíření množství autorských děl dostupných veřejnosti k legálnímu využívání a sdílení. Creative Commons poskytují několik druhý licencí. Od naprosto volného užití bez nutnosti uvedení autora, po možnost užití jen v některých případech (např. nekomerční využití).

Co je volné dílo (public domain)?

Volné dílo je takové autorské dílo, kterému již vypršela majetková autorská práva například tím, že poslední autor je již více jak 70 let po smrti.

Některá díla jsou z autorských práv vyřazena úplně. Např. výtvory tradiční lidové kultury, státní symboly, úřední díla.

Co znamená royalty free?

I když tomu může název napovídat, že je obrázek royalty free ještě neznamená, že je zdarma. Ve většině případů to znamená, že musíte zaplatit jednorázový poplatek, abyste mohli obrázek využívat na webu nebo kdekoliv jinde.

6 stránek, kde naleznete obrázky zdarma

1. Unsplash

unsplash 

Unsplash má svou vlastní licenci k obrázkům. Ta vás opravňuje je používat kdekoliv zdarma kromě případu, že byste s nimi chtěli vytvořit konkurenční webovou stránku nebo službu.

2. Pexels

pexels

Pexels má také svou vlastní licenci, která popisuje, co s obrázky můžete a nemůžete dělat. Fotky z Pexels můžete používat a upravovat zdarma jak pro nekomerční, tak komerční užití.

3. Pixabay

pixabay

Obrázky na Pixabay mají licenci Creative Commons Zero (CC0). To znamená, že obrázky můžete využívat bez souhlasu autora a ani ho nemusíte uvádět. Další popis licence si můžete přečíst na této stránce.

4. Burst

burst

Burst je bezplatná fotobanka od Shopify. Nabízené obrázky jsou jak zdarma, tak royalty free.

5. Stocksnap.io

stock-snap-io

Stocksnap využívá pro svoje fotky licenci Creative Commons CC0. Obrázky jsou tedy zdarma ke stažení, editování a pro nekomerční i komerční využití.

6. Death to Stock

death-to-stock

Oproti ostatním službám funguje tato značně odlišně. Death to Stock totiž nemá veřejnou galerii, ale každý měsíc vám přijde 20 fotek zdarma emailem, pokud se přihlásíte do jejich newsletteru. Výhoda této služby je, že budete mít originálnější obrázky než konkurence.

analyza webu zdarma

Využíjte naši aktuální nabídku na

Analýzu vašeho webu zdarma

Analyzovat můj web